top of page

NYD 10k 2024 Results

Men
Overall
1. Danny Adams 00:32:21.1 (City of Norwich AC)
2. Luke Alden 00:33:10.8 (City of Norwich AC)
3. Robert Dobson 00:34:00.9 (Newmarket Joggers)
MU40
1. Alistair Steele 00:34:10.6 (C-Squad)
2. Matthew Draper 00:35:06.9 (Hastings Runners)
3. David Loomes 00:35:20.0 (Saint Edmund Pacers)
M40-44
1. Chris Kelly 00:34:10.6 (Vegan Runners UK)
2. John Hudson 00:34:40.3 (Norwich Road Runners)
3. Mark Hayward 00:34:42.4 (Newmarket Joggers)
M45-49
1. Neil Adams 00:34:05.5 (North Norfolk Beach Runners)
2. John Terry 00:36:59.2
3. Marc Coles 00:37:04.1 (Norwich Road Runners)
M50-54
1. Adam Baker 00:36:58.7 (Orion Harriers)
2. Jonathan Adams 00:40:14.5 (Tri-Anglia Triathlon Club)
3. Chris Bullock 00:41:08.1 (Wymondham AC)
M55-59
1. Mark Clues 00:40:26.8 (Tri-Anglia Triathlon Club)
2. James Bool 00:42:01.3 (Great Yarmouth Road Runners)
3. Jon Rowden 00:44:08.4 (Tri-Anglia Triathlon Club)
M60-64
1. Steven Elvin 00:41:13.5 (Bure Valley Harriers)
2. Stephen Dixon 00:42:32.3 (Wymondham AC)
3. Rod Bye 00:43:57.6 (Coltishall Jaguars RC)
M65-69
1. Andrew Hammond 00:48:37.3 (Norfolk Gazelles AC)
2. Michael Persich 00:49:08.8 (Beccles & Bungay Harriers)
3. Guy Shearwood 00:49:18.7 (Tri-Anglia Triathlon Club)
M70+
1. Glen Nelson 00:45:47.4
2. Sam Weller 00:51:17.5 (North Norfolk Beach Runners)
3. Gary Jones 00:51:44.6 (Waveney Valley AC)
MJ
1. Corben Reynolds 00:39:36.7 (Great Yarmouth & District AC)
2. Tobias Neale 00:45:17.8 (North Norfolk Harriers Athletics Club)
3. Thomas Ward 00:53:35.3

Women
Overall
1. Sophie Alden 00:34:59.6 ** New Course Record **
2. Emma Hunter 00:37:56.9
3. Katie King 00:38:10.9 (Saint Edmund Pacers)
FU40
1. Harriet Carr 00:38:13.0 (Wymondham AC)
2. Joanne Watkins 00:42:39.0 (Bure Valley Harriers)
3. Becky Willett 00:43:54.2 (Norwich Road Runners)
F40-44
1. Kate Murrell 00:39:32.7 (Norwich Road Runners)
2. Gemma Barnes 00:43:46.2
3. Ness Dent 00:46:29.1 (North Norfolk Beach Runners)
F45-49
1. Claire Stroud 00:45:06.8
2. Rachel Miller 00:46:44.5 (Norwich Road Runners)
3. Amelia Whiting 00:46:56.9 (Norfolk Gazelles AC)
F50-54
1. Tara Adams 00:47:30.8
2. Kirsty Ward 00:48:26.2
3. Kirsty Winter 00:50:16.6
F55-59
1. Joanne Jackson 00:45:52.8 (Beccles Triathlon Club)
2. Lynn Emmett 00:46:09.4 (Beccles & Bungay Harriers)
3. Lindsay Howlett 00:49:53.0
F60-64
1. Liz Highton 00:47:57.6
2. Sue Cooke 00:52:37.6
3. Silke Sheppard 00:56:22.5 (Haverhill Running Club)
F65-69
1. Linda Cusack 00:49:11.5 (Thetford AC)
2. Jane Freeman 00:51:09.7 (Norfolk Gazelles AC)
3. Elaine Hudson 00:52:12.3 (Norfolk Gazelles AC)
F70+
1. Susan Glazer 01:03:13.5 (Bungay Black Dog RC)
2. Anne Fish 01:09:24.6
3. Sheila Smith 01:10:44.2

Male Team
City of Norwich AC 1 (01:43:23.3)
00:32:21.1 Danny Adams
00:33:10.8 Luke Alden
00:37:51.5 David Hook

Female Team
Norwich Road Runners 1 (02:10:11.4)
00:39:32.7 Kate Murrell
00:43:54.2 Becky Willett
00:46:44.5 Rachel Miller
236 views0 comments

Recent Posts

See All

Bình luận


bottom of page